تبلیغات
رازهای ناشناخته - معمای کاپیتان فرانکلین - قسمت اول
 
رازهای ناشناخته
هفت میلیارد رویا، یک سیاره، با احتیاط مصرف کنیم
 
 

در بین سال های 1840 تا 1850 ، جسنجوگران زیادی می خواستند از طریق دریا راه های جدید و نزدیک تری برای رسیدن به آلاسکا پیدا بکنند .
 یکی از افراد و جستجوگرانی که می خواست راهی جدید پیدا بکند کاپیتان جان فرانکلین بود . او در سال 1845 همراه با 134 تن از ملوانان ماهر و زبردست انگلستان را به مقصد کانادا ترک کرد .
نقشه
ی او برای سفر این بود که باید برای پیدا کردن راه جدید از میان قطب عبور کند .
کشت
ی کاپیتان فرانکلین در زمان خودش یکی از مجهزترین کشتی ها بود . در کشتی او هرچیزی که برای سفری طولانی نیاز بود وجود داشت و از هر لحاظ کامل بود .
آن ها برای سفری سه سالی غذا گردآوری کرده بودند و دارای صدهزار بطری آبلیمو بودند(جهت جلوگیری ازبیماری اسکووری) ، آن ها   بهترین نقشه های زمان خودشان را همراه داشتند . و همچنین یک وسیله ی جدید و تازه ظهور یافته ای به نام "دوربین" کاپیتان فرانکلین و همراهانش در روز 19 ماه می سال 1845 انگلستان را به قصد کانادا ترک کردند .
آن ها گفته بودند بدون هیچ مش
کلی می توانند سرتاسر اقیانوس اطلس را به سمت کانادا حرکت کنند .تا هنگامی که آن ها در جولای سال 1845 به محلی به نام "بافن بی" در نزدیکی گرینلند رسیدند همه چیز به خوبی پیش می رفت . اما در روز بیست و ششم جولای تعدادی از ملوانان منطقه گزارش دادند که کشتی کاپیتان فرانکلین از زمانیکه از منطقه (بافن بی) گذشته است دیگر دیده نشده . زمانیکه این گزارش به گوش دولتمردان بریتانیایی رسید آن ها بسیار نگران شدند . گم شدن کشتی کاپیتان فرانکلین برای آن دوره ی انگلستان فاجعه ای بزرگ بود . پس سریعا آن ها تعداد زیادی کاوشگر و جستجو گر را برای پیدا کردن کشتی کاپیتان فرانکلین اعزام کردند . اما با تلاش زیادی که جستجوگران انجام دادند ولی هیچکدام از آن گروه ها نتوانستند ردی از کاپیتان فرانکلین و افرادش پیدا کنند . چه اتفاقی برای کاپیتان فرانکلین و دیگر ملوانان ماهر کشتی افتاده بود؟ این سوالی بود که همه از یکدیگر می پرسیدند . دولت بریتانیا در آن زمان جایزه ی 20000 هزار دلار را برای کسی که بتواند سرنخی از آن ها پیدا کند تعیین کرده بود اما هیچ کس نتوانست اثری از او پیدا کند . سرانجام در آگوست سال 1850 تعدادی از ملوانان توانستند اولین نشانه ها را از کاپیتان فرانکلین پیدا کنند . این نشانه ها در جزیره ی داون پیدا شده بودند و آنها عبارت بودند از :
تعدادی بشکه که حامل غذا بودند .
تعدادی کاغذ
و تعدادی چوب که روی آن ها اسامی ملوانان کشتی هک شده بود .
چه اتفاقی افتاده بود؟
سرانجام کاپیتان فرانکلین چه شد ؟
چه اتفاقی برای ملوانان آن کشتی افتاده بود؟
ماجرای ناپدید شدن کشتی چیست؟
در مقاله ی بعدی به بررسی این سوالات می پردازم .

نوع مطلب : راز ها و ناشناخته ها، 
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 21 فروردین 1390 :: توسط : Mohammad D
درباره وبلاگ
"رازهای ناشناخته" یک وبلاگ دایره المعارف علمی است
امید است که شما خواننده محترم از مطالب آن نهایت استفاده را ببرید
با نهایت احترام و سپاس
مدیریت وبلاگ "رازهای ناشناخته"

مدیر وبلاگ: Mohammad D
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو